Skip to content

41 State St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 30, 2004

Property Information

Block10.02
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L-3UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,992
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
31%
Improvement Value:$108,700
69%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+8.1%
2024$8,117+2.5%
2023$7,918-2.3%
2022$8,108+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1975, Page 84

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1650, Page 95

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1089, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1920