Skip to content

38 Beethoven Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block79
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,445
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
38%
Improvement Value:$79,900
62%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,244+8.1%
2024$6,702+2.5%
2023$6,537-2.3%
2022$6,694+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,445DeedBook 3093, Page 156Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 934, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1920