Skip to content

90 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block82
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2S-B-W
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,398
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
39%
Improvement Value:$54,200
61%
Total Assessment$89,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+8.1%
2024$4,599+2.5%
2023$4,486-2.3%
2022$4,593+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
Sq Ft1,398DeedBook 3267, Page 98Recorded6/2/2022

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 2361, Page 336

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2182, Page 168

Property Sale

Sale
$70,400
DeedBook 1879, Page 5

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 1161, Page 298

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1031, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1930