Skip to content

68 S Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Sep 3, 2019

Property Information

Block95.01
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,448
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
27%
Improvement Value:$85,500
73%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+8.1%
2024$6,045+2.5%
2023$5,897-2.3%
2022$6,038+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000
Sq Ft1,448DeedBook 2993, Page 297Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2470, Page 175

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1680, Page 14

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1030, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1920