Skip to content

67-69 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block80
Lot28
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,803
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
28%
Improvement Value:$125,200
72%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+8.1%
2024$8,949+2.5%
2023$8,729-2.3%
2022$8,939+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,803DeedBook 2701, Page 56Recorded8/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900