Skip to content

32-36 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1910

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block93
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-X-2UG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,699
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
18%
Improvement Value:$149,700
82%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,165+8.1%
2024$9,404+2.5%
2023$9,173-2.3%
2022$9,393+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1816, Page 126

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 1031, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1910