Skip to content

88 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Nov 15, 2022

Property Information

Block82
Lot11
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class43
Description2S-B-W-1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,398
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
39%
Improvement Value:$54,500
61%
Total Assessment$89,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,987+8.1%
2024$4,614+2.5%
2023$4,501-2.3%
2022$4,609+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000
Sq Ft1,398DeedBook 3313, Page 240Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1498, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1930