Skip to content

68 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$298,500
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block82
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X-2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,832
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
32%
Improvement Value:$105,500
68%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,707+8.1%
2024$8,055+2.5%
2023$7,857-2.3%
2022$8,046+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$298,500
Sq Ft1,832DeedBook 3215, Page 16Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 2875, Page 131Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2357, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1901