Skip to content

21 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Feb 25, 2010

Property Information

Block9.02
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,550
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
23%
Improvement Value:$163,200
77%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,851+8.1%
2024$10,964+2.5%
2023$10,695-2.3%
2022$10,952+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 2304, Page 275

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1885, Page 313

Property Sale

Sale
$120,050
DeedBook 1334, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1901