Skip to content

28-30 W Washington Ave

Washington, NJ 07882

Built 1898

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block23
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
ZoningB2
Sq Footage2,593
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$112,600
81%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,797+8.1%
2024$7,213+2.5%
2023$7,036-2.3%
2022$7,205+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,593DeedBook 3352, Page 182Recorded6/2/2023

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2123, Page 179

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1560, Page 129

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 860, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1898