Skip to content

60-62 W Johnston St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Jan 6, 2022

Property Information

Block15
Lot19
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-T
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,628
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
28%
Improvement Value:$122,800
72%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,495+8.1%
2024$8,784+2.5%
2023$8,568-2.3%
2022$8,774+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$286,000
Sq Ft2,628DeedBook 3246, Page 66Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2429, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1900