Skip to content

17 Youmans Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 30, 2004

Property Information

Block94
Lot39.01
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
35%
Improvement Value:$56,000
65%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,831+8.1%
2024$4,469+2.5%
2023$4,360-2.3%
2022$4,464+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 1974, Page 128

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1421, Page 292

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 957, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1901