Skip to content

42 School St

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block25
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-T
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,136
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
37%
Improvement Value:$51,300
63%
Total Assessment$81,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,574+8.1%
2024$4,232+2.5%
2023$4,128-2.3%
2022$4,227+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,136DeedBook 3207, Page 75Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 925, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1900