Skip to content

16 Nunn Ave

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$115,900
Last Sale Date
Nov 14, 2008

Property Information

Block97.02
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,177
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
35%
Improvement Value:$68,300
65%
Total Assessment$105,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875+8.1%
2024$5,436+2.5%
2023$5,302-2.3%
2022$5,429+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 2232, Page 42

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 1669, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1901