Skip to content

52-52.5 S Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block95
Lot25
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-F
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,500
26%
Improvement Value:$86,500
74%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,534+8.1%
2024$6,045+2.5%
2023$5,897-2.3%
2022$6,038+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1405, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1930