Skip to content

122 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1960

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block8
Lot2
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,458
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
27%
Improvement Value:$138,500
73%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,550+8.1%
2024$9,760+2.5%
2023$9,521-2.3%
2022$9,749+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 2805, Page 292Recorded10/31/2017

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1823, Page 335

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 1688, Page 6

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 978, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1960