Skip to content

3 Liberty TerrAtlantic City, NJ 08401

Built 1900

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block339
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityAtlantic City
Tax Map Page059

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,280
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
50%
Improvement Value:$23,800
50%
Total Assessment$47,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,629-3.2%
2024$1,683-5.6%
2023$1,783-68.9%
2020$5,738+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 15639, Page 36241

Property Sale

Sale
$12,500

To:

Sq Ft1,280DeedBook 15173, Page 6431Recorded2/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900