Skip to content

Tilton RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Vacant Land

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jul 23, 1997

Property Information

Block101
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningGC
Sq Footage---
Acreage10.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$505,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,954+0.2%
2024$16,924-0.4%
2023$16,995+1.8%
2022$16,687+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

DeedBook 6165, Page 108