Skip to content

125 Ingham AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 1994

Property Information

Block1048
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,408
Acreage2.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,300
32%
Improvement Value:$130,700
68%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,440+0.2%
2024$6,428-0.4%
2023$6,455+1.8%
2022$6,338+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990