Skip to content

123 Ingham AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block1048
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,112
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
26%
Improvement Value:$123,100
74%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574+0.2%
2024$5,564-0.4%
2023$5,588+1.8%
2022$5,486+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12994, Page 35519

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 6141, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1980