Skip to content

117 Ingham AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block1048
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,344
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
16%
Improvement Value:$215,700
84%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,569+0.2%
2024$8,554-0.4%
2023$8,590+1.8%
2022$8,434+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 6431, Page 125