Skip to content

119 Ingham AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block1048
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class17
Description2SAG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,368
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,800
13%
Improvement Value:$326,300
87%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581+670.0%
2024$1,634-60.6%
2023$4,142+1.8%
2022$4,067+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 14914, Page 66006Recorded12/29/2020