Skip to content

104 Stanley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block1916
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,309
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
24%
Improvement Value:$148,300
76%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,517+32.2%
2024$4,928-0.4%
2023$4,949+1.8%
2022$4,859+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$248,000

To:

DeedBook 15547, Page 5917

Property Sale

Sale
$207,500

To:

Sq Ft1,309DeedBook 15153, Page 66Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$75,311

To:

DeedBook 7019, Page 13087

Property Sale

Sale
$79,500

To:

DeedBook 6104, Page 46

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1972