Skip to content

13 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$217,700
Last Sale Date
May 8, 2009

Property Information

Block1303
Lot111
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,612
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
30%
Improvement Value:$140,300
70%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+0.2%
2024$6,726-0.4%
2023$6,754+1.8%
2022$6,632+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,700

To:

Sq Ft1,612DeedBook 12993, Page 35416

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5701, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1974