Skip to content

23 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block1303
Lot106
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,104
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
41%
Improvement Value:$87,200
59%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,957+0.2%
2024$4,948-0.4%
2023$4,969+1.8%
2022$4,879+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$99,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6187, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1974