Skip to content

15 Abbey CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block1303
Lot73
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
35%
Improvement Value:$115,500
65%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,953+0.2%
2024$5,943-0.4%
2023$5,968+1.8%
2022$5,859+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 12021, Page 49337

Property Built

Built

Year Built: 1987