Skip to content

59 Kingsley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block1303
Lot88
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,248
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
35%
Improvement Value:$107,000
65%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+0.2%
2024$5,531-0.4%
2023$5,554+1.8%
2022$5,453+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986