Skip to content

1 Essex DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block1310
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
36%
Improvement Value:$106,800
64%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+0.2%
2024$5,544-0.4%
2023$5,567+1.8%
2022$5,466+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986