Skip to content

7 Southampton StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Date
Jun 25, 2024

Property Information

Block1312
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,448
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
27%
Improvement Value:$158,700
73%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,305+30.5%
2024$5,598-0.4%
2023$5,621+1.8%
2022$5,519+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984