Skip to content

11 Southampton StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block1312
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5F

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,568
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
33%
Improvement Value:$122,900
67%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,108+0.2%
2024$6,097-0.4%
2023$6,122+1.8%
2022$6,011+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984