Skip to content

2 Nevis DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 10, 2011

Property Information

Block1319
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,404
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
32%
Improvement Value:$125,100
68%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,151+0.2%
2024$6,140-0.4%
2023$6,166+1.8%
2022$6,054+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 13311, Page 40362

Property Sale

Sale
$131,890
DeedBook 6948, Page 82822

Property Built

Built

Year Built: 2001