Skip to content

10 Nevis DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Nov 29, 2004

Property Information

Block1319
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,404
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
34%
Improvement Value:$112,500
66%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,729+0.2%
2024$5,718-0.4%
2023$5,742+1.8%
2022$5,638+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 2004, Page 17334

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6915, Page 68831

Property Built

Built

Year Built: 2001