Skip to content

6 Nevis DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block1319
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,452
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
31%
Improvement Value:$130,200
69%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,322+0.2%
2024$6,311-0.4%
2023$6,337+1.8%
2022$6,222+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900

To:

DeedBook 15120, Page 65325

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 14195, Page 6869Recorded2/3/2017

Property Sale

Sale
$148,480

To:

DeedBook 6866, Page 48865

Property Built

Built

Year Built: 2000