Skip to content

200 St.Thomas DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$284,990
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block1322
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class35
Description3SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,508
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$159,900
80%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+0.2%
2024$6,693-0.4%
2023$6,721+1.8%
2022$6,599+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$284,990

To:

Sq Ft2,508DeedBook 12256, Page 11502

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12033, Page 54609