Skip to content

1105 Carlisle RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block1322
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class35
Description3SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$153,400
79%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+0.2%
2024$6,475-0.4%
2023$6,502+1.8%
2022$6,384+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 14978, Page 20235

Property Sale

Sale
$198,500

To:

DeedBook 13298, Page 32530

Property Sale

Sale
$250,715

To:

DeedBook 12258, Page 12318

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$423,500

To:

DeedBook 12148, Page 3209