Skip to content

1102 Carlisle RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$228,500
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block1322
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class35
Description3SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$139,700
78%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,027+0.2%
2024$6,016-0.4%
2023$6,042+12.4%
2022$5,377+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$228,500

To:

Sq Ft1,776DeedBook 14945, Page 9081

Property Sale

Sale
$221,990
DeedBook 12258, Page 12323

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$423,500
DeedBook 12148, Page 3209