Skip to content

305 Fenton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block1439
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
42%
Improvement Value:$47,400
58%
Total Assessment$81,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,737+0.2%
2024$2,732-0.4%
2023$2,743+1.8%
2022$2,694+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft810DeedBook 15825, Page 43485

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft810DeedBook 6810, Page 30141

Property Built

Built

Year Built: 1950