Skip to content

307 Fenton AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block1439
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,500
37%
Improvement Value:$66,600
63%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,559+0.2%
2024$3,552-0.4%
2023$3,567+1.8%
2022$3,502+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960