Skip to content

11 Millard AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block1447
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,726
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
19%
Improvement Value:$153,100
81%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,076+0.2%
2024$6,064-0.4%
2023$6,091+1.9%
2022$5,976+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$149,490

To:

DeedBook 7193, Page 35495

Property Built

Built

Year Built: 2001