Skip to content

12 Northwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$142,990
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block1447
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5A

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage1,726
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,500
21%
Improvement Value:$137,200
79%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,792+0.2%
2024$5,782-0.4%
2023$5,806+1.8%
2022$5,701+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$142,990

To:

Sq Ft1,726DeedBook 7260, Page 64312

Property Built

Built

Year Built: 2001