Skip to content

903 Scarborough DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block1602
Lot68
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,392
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
23%
Improvement Value:$172,200
77%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,483+0.2%
2024$7,469-0.4%
2023$7,501+1.8%
2022$7,365+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 15335, Page 58610

Property Sale

Sale
$149,670

To:

DeedBook 5446, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$1,240,000

To:

DeedBook 5016, Page 116