Skip to content

112 Beresford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block1602
Lot91
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,714
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
27%
Improvement Value:$138,500
73%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+0.2%
2024$6,351-0.4%
2023$6,378+1.8%
2022$6,262+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

To:

Sq Ft1,714DeedBook 13876, Page 16567

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5658, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$301,500
DeedBook 5505, Page 158