Skip to content

1 Rook CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$139,980
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block1603
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,352
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
24%
Improvement Value:$160,700
76%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+0.2%
2024$7,101-0.4%
2023$7,131+1.8%
2022$7,001+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,980

To:

Sq Ft2,352DeedBook 5776, Page 58

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5083, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1989