Skip to content

33 Tower AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2014

Property Information

Block1610
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,602
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
20%
Improvement Value:$204,000
80%
Total Assessment$254,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,549+0.2%
2024$8,534-0.4%
2023$8,570+1.8%
2022$8,414+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,725
DeedBook 5688, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1994