Skip to content

35 Tower AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$180,450
Last Sale Date
Aug 24, 1994

Property Information

Block1610
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,616
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
20%
Improvement Value:$199,100
80%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+0.2%
2024$8,370-0.4%
2023$8,405+1.8%
2022$8,253+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,450

To:

Sq Ft2,616DeedBook 5691, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1994