Skip to content

3008 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$5,800,000
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block1702
Lot99
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
DescriptionHOTEL
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage---
Acreage4.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,500,000
12%
Improvement Value:$11,000,000
88%
Total Assessment$12,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$318,630-37.8%
2024$512,612-0.4%
2023$514,756+1.8%
2022$505,416+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$5,800,000
DeedBook 15856, Page 2425Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$20,486,000

To:

DeedBook 14278, Page 41444

Property Sale

Sale
$15,100,000
DeedBook 13443, Page 36518

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 13035, Page 57104