Skip to content

3019 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Date
May 2, 1984

Property Information

Block1802
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,663
Acreage4.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
34%
Improvement Value:$121,600
66%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,198+0.2%
2024$6,187-0.4%
2023$6,213+1.8%
2022$6,100+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950