Skip to content

34 Thornhill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block1811
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
17%
Improvement Value:$215,700
83%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,717+0.2%
2024$8,701-0.4%
2023$8,738+1.8%
2022$8,579+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,494DeedBook 14332, Page 60706

Property Sale

Sale
$325,025
DeedBook 12638, Page 58172

Property Built

Built

Year Built: 2007