Skip to content

114 Lucille DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block1915
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage982
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
35%
Improvement Value:$85,400
65%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+0.2%
2024$4,399-0.4%
2023$4,418+1.8%
2022$4,338+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft982DeedBook 12820, Page 31766

Property Sale

Sale
$142,698
DeedBook 7495, Page 69880

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 7357, Page 10339

Property Built

Built

Year Built: 1972