Skip to content

127 Jefferson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1963

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block1915
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,160
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
36%
Improvement Value:$80,800
64%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+0.2%
2024$4,245-0.4%
2023$4,263+1.8%
2022$4,186+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 12048, Page 61346

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7838, Page 92607

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5388, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1963